2:53 am

Tachiony istnieją?

Tachiony to hipotetyczne cząstki elementarne, a które poruszają się szybciej niż światło. Co ciekawe jednak nowa praca naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i University of Oxford wykazała, iż cząstki te faktycznie mogą istnieć!

Badacze doszli do wniosku, że wcześniejsze “trudności z tachionami” wynikały z niepełnego zrozumienia warunków początkowych i końcowych zachodzących w procesach fizycznych. Ich zdaniem należało w obliczeniach uwzględnić nie tylko to, co dzieje się na początku, ale i także na końcu danego procesu — wówczas na skutek takiego zabiegu “teoria tachionów” okazuje się matematycznie spójna.

“Jest trochę jak w reklamach internetowych — jeden prosty trick pozwala rozwiązać twoje problemy” – mówi cytowany w komunikacie prasowym prof. Andrzej Dragan, inspirator całego przedsięwzięcia badawczego. – “Idea, że przyszłość może mieć wpływ na teraźniejszość zamiast teraźniejszości determinującej przyszłość nie jest w fizyce nowa. Jednak dotąd tego typu spojrzenie było co najwyżej nieortodoksyjną interpretacją niektórych zjawisk kwantowych, a tym razem do takiego wniosku zmusiła nas sama teoria.”

Naukowcy sugerują, że tachiony mogą być ważnym elementem przy tworzeniu materii we wszechświecie. Może więc to oznaczać, iż pewne procesy, a które miały miejsce we wczesnym wszechświecie, mogły obejmować ruch cząstek z prędkościami przekraczającymi prędkość światła.

W badaniach wzięli udział: Jerzy Paczos, doktorant z Uniwersytetu w Sztokholmie, doktorant Kacper Dębski i student Szymon Cedrowski z Wydziału Fizyki UW oraz czterech bardziej doświadczonych badaczy: dr Szymon Charzyński, dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki UW oraz prof. Artur Ekert z Uniwersytetu w Oksfordzie.

źródło: naukawpolsce.pl

    Edytowano: 29 Lip, 2024 - 9:43 pm

    By zgłosić post musisz się wpierw zalogować.
    0
    Dodaj do ulubionych
    demo_user

    Przykładowe konto podróżnika. Aby odblokować funkcjonalności strony zarejestruj się

    PROPOZYCJE DLA CIEBIE
    KOMENTARZE 0
    Inline Feedbacks
    View all comments