1:59 am

Ptasia grypa u polskich kotów? Wirusolog: to nie wygląda najlepiej

Weterynarze z całej Polski informują, że w ostatnim czasie dochodzi do tajemniczych zgonów kotów:

medonet.pl – U trzech polskich kotów wykryto wirus ptasiej grypy. To ewenement, bo do tej pory na świecie potwierdzono tylko dwa przypadki zgonów tych zwierząt z powodu infekcji wirusem H5N1. Czy jest się czego bać? “Mowa tutaj o trzech przypadkach; nie oznacza to związku przyczynowo-skutkowego, ale wygląda nie najlepiej” — przyznaje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog.

(…)

“Największe obawy budzi możliwość pojawienia się wariantu wirusa, który efektywnie przenosiłby się pomiędzy ludźmi. Przy śmiertelności na poziomie 60 proc. byłoby to niezwykle niebezpieczne” — tłumaczył.

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zakazne,ptasia-grypa-u-polskich-kotow–wirusolog–to-nie-wyglada-najlepiej,artykul,68319300.html

 

 

  By zgłosić post musisz się wpierw zalogować.
  3
  Dodaj do ulubionych
  demo_user

  Przykładowe konto podróżnika. Aby odblokować funkcjonalności strony zarejestruj się

  DYSKUSJA 2
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Nuntius

  W odróżnieniu od dziko żyjącego ptactwa to te koty śpią pod jednym dachem z ludźmi… Podkreślmy jednak przy tym: zwierzęta niczym tu nie zawiniły! Po prostu w domowych warunkach okazji do zarażenia się będzie całe multum…

  No, a co jeszcze jak człowiek będzie w tym samym czasie przechodził regularną grypę i złapie w ramach ‘bonusu’ tą ptasią? Bodaj może wtedy dojść do ‘genetycznej reasortacji’, czyli bedzie duża szansa na to, że powstanie nowy podtyp wirusa. No i mamy kolejną pandemię, ale znacznie niebezpieczniejszą od tej poprzedniej.

  Zaloguj się, aby zgłosić ten komentarz