3:42 am

Cena umierania

Na początku zeszłego miesiąca brytyjski ubezpieczyciel SunLife Ltd. opublikował w internecie swój coroczny raport ‘Cost of Dying‘ [w tłum. ‘koszty umierania’ – przyp. red.]


Wydawany od 14 lat każdego roku raport obejmuje m. in. kompleksowy przegląd kosztów pogrzebu, a jak i również prezentowane są w nim obecnie panujące – branżowe – trendy


W okresie od maja do sierpnia 2022 przepytano stu działających we Wielkiej Brytanii przedsiębiorców pogrzebowych oraz 1508 osób zlecających usługę pogrzebu. Tematem przewodnim raportu są, jak się okazuje, rosnące koszty organizacji pogrzebu — notabene zdaje się, że to już problem o charakterze globalnym — tak jednak my przyznamy się, że naszą uwagę przykuł ustęp zatytułowany “Dziwne oraz wspaniałe prośby, a które otrzymywali dyrektorzy zakładów pogrzebowych”, gdyż jest to bowiem na tyle kuriozalna rzecz, że nie sposób było nam przejść obok tego obojętnie! A zatem:

Dziwne oraz wspaniałe prośby, a które otrzymywali dyrektorzy zakładów pogrzebowych

 • Zmarły zażyczył sobie, ażeby zostać pochowanym w stroju Świętego Mikołaja. Był znany miejscowym z tego, że za życia przebierał się za Świętego Mikołaja.
 • Mieliśmy raz prośbę ażeby udekorować trumnę w motywy znane z Harrego Pottera i Władcy Pierścieni.
 • Wszyscy mieli mieć ubrane Hawajskie koszule w kolorze pomarańczowym. Ponadto na koniec miał zostać puszczony szlagier ‘Agadoo’ i wszyscy mieli wykonać do niego taniec – w tym także i my, czyli pracownicy zakładu.
 • To miał być pogrzeb z udziałem furgonetek z lodami. Natomiast trumna miała być w kształcie szklarni, gdyż zmarły kochał swoją szklarnię.
 • Jakieś dwa miesiące temu chowaliśmy młodego człowieka… na pogrzebie wszyscy jego przyjaciele przybyli przebrani za stworka ‘Honey Monster’ z opakowania płatków śniadaniowych.

Co ciekawe w raporcie wspomniano i o najczęściej granych na pogrzebach utworach [w 2022 – przyp. red.] :

Jak widać Frank Sinatra zanotował tutaj drobny spadek, niemniej jednak ‘My Way‘ przez długi czas był najczęściej ‘granym’ utworem podczas ceremonii pogrzebowych.


Bynajmniej nie bez powodu. Zaśpiewany głosem najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza utwór ‘My Way’ to – koniec końców – opowieść o umierającym człowieku rozliczającym się z swojego dotychczasowego życia


W każdym razie następny raport tego brytyjskiego ubezpieczyciela ukaże się ponownie w przyszłym roku. No i jak sądzicie – doczekacie tego momentu?

źródło: wikipedia.org; sunlife.co.uk

  Dodaj do ulubionych
  Zespół thecontact.org

  Zespół redakcyjny

  DYSKUSJA 0
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments