1:28 am

Ocieplenie klimatu sprzyja przestępczości

Istnieje związek pomiędzy ociepleniem klimatu a narastającą liczbą przypadków użycia broni palnej. A przynajmniej tak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z bostońskiego Uniwersytetu “Boston University School of Public Health” oraz z “University of Washington School of Social Work“.

W badaniach opublikowanych w medycznym czasopiśmie “JAMA Network Open” naukowcy odnotowali bowiem związek pomiędzy wzrostem temperatury powietrza a wskaźnikiem przestępstw z użyciem broni palnej.

“Nasze badania dostarczają solidnego dowodu na to, iż temperatury powietrza mogą pełnić tutaj tą istotną rolę” — nadzorujący badaniami Dr. Jonathan Jay“Nawet jeżeli w poszczególnych regionach sama temperatura ma większy albo mniejszy wpływ na występowanie zjawiska [przemocy z użyciem broni], tak mimo to możemy już tutaj mówić, że istnieje taki nadzwyczajny związek.”


Szacuje się, że co roku w USA na skutek użycia broni ginie co najmniej 40.000 tysięcy osób — w tym 1 tys. 663 dzieci.


Na potrzeby wspomnianej publikacji badacze korzystali z publicznie dostępnej bazy “theGun Violence Archive“, a która to jest katalogiem wszystkich znanych przypadków użycia broni palnej na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zespół naukowców przeanalizował więcej jak 116.000 tysięcy przypadków użycia broni we stu najbardziej zaludnionych miastach kraju i następnie zestawił je z średnimi, dziennymi temperaturami. I wyłaniający się z tego obraz był taki, iż niemal osiem tysięcy “strzelanin” miało miejsce tego dnia, a kiedy to temperatura powietrza przekroczyła średnią – przy czym średnia dzienna temperatura różniła się tutaj w zależności od miasta. Przykładowo więc w Seattle temperatura po której zwiększało się ryzyko wystąpienia “strzelaniny” wynosiła 29 stopni Celcjusza, podczas gdy w Las Vegas było to już 40 stopni.

“Miasta z wysokim wskaźnikiem przypadków użycia broni palnej powinny zaimplementować prewencyjne strategie, w tym inwestować w kampanie informujące oraz w szpitalne programy interwencji” — twierdzi główna autorka publikacji, Dr.Vivian Lyon“Najbardziej zagrożone tym zjawiskiem miasta mogą wdrażać strategie adaptacji do upałów na poziomie społeczności.” Według Dr. Vivian działania polegające na zazielenianiu skutecznie ograniczą nie tylko miejskie wyspy ciepła, ale i w pewnym stopniu przyczynią się do zmniejszenia ilości przestępstw z użyciem broni.

Ale na czym de facto ma polegać ten związek pomiędzy tzw. strzelaninami a wysoką temperaturą powietrza? Zdaniem Dr. Jays “może być tak, że upał generuje więcej stresu, a co powoduje, że ludzie są bardziej skłonni do zachowań agresywnych. No a może w ciepłe dni ludzie po prostu częściej wychodzą na zewnątrz i mają też więcej sposobności do interakcji z innymi, a co tym samym stwarza więcej okazji do zrodzenia konfliktu. Najprawdopodobniej jednak to jakaś kombinacja tych dwóch czynników.”

Oczywiście sama temperatura nie jest jedynym czynnikiem decydującym o takim czy innym poziomie przestępczości, tak jednak przeprowadzone badania wykazały, iż te miasta, a które są słabiej zaadaptowane do postępujących zmian klimatu mogą notować więcej incydentów z użyciem broni palnej aniżeli te, a w których pro-ekologiczne rozwiązania zostały już powolutku wdrożone.

źródło: Boston University School of Public Health; sciencedaily.com

  Dodaj do ulubionych
  Zespół thecontact.org

  Zespół redakcyjny

  DYSKUSJA 0
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments