12:51 pm

Człowiek powraca na Księżyc

Bezzałogowy statek kosmiczny Orion, a który już niedługo znajdzie się na orbicie Księżyca, jest początkiem powrotu człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu.

Po ponad 50 latach od zakończenia programu Apollo NASA planuje powrócić na naszego naturalnego satelitę. Całe to przedsięwzięcie nazwano Artemis [w greckiej mitologii to bogini Księżyca – przyp. red.] i w ramach tego kosmicznego programu realizowana jest właśnie pierwsza misja.

16 listopada (br.) w przestrzeń kosmiczną wyniesiono bezzałogową kapsułę Orion i odtąd zmierza ona w kierunku Księżyca. Gdy tylko Orion dotrze na miejsce spędzi tam na orbicie okołoksiężycowej co najmniej sześć dni i po czym wróci z powrotem na Ziemię. Natomiast w miarę jak kapsuła ta coraz bardziej oddala się od Matki Gai, tak NASA już teraz dzieli się zdjęciami z jej aparatury:

Fotografia została wykonana w odległości 91 tys. km od Ziemi.

Jeżeli misja Artemis 1 zakończy się sukcesem to w przyszłym roku – w analogicznej misji – Orion poleci już z astronautami na pokładzie. Z kolei załogowe lądowanie na Srebrnym Globie jest planowane na 2025 rok. NASA jednocześnie liczy na rozwinięcie programu Artemis i tym samym ma nadzieję na to, iż w przyszłości osiądzie się na Księżycu na stałe.

źródła: gazeta.pl, wikipedia.org

  Dodaj do ulubionych
  Zespół thecontact.org

  Zespół redakcyjny

  DYSKUSJA
  0
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments