3:15 am

Dźwięki z księżyca Jowisza – NASA: “To nie jest fantastyka naukowa, tylko rzeczywistość”

Największy z księżyców Jowisza i zarazem największy ze wszystkich nam znanych w całym Układzie Słonecznym: oto Ganimedes.

Jego odkrycia po raz pierwszy dokonał włoski astronom Galileo Galilei, a stało się to 7 stycznia 1610 roku. Właśnie to tamtej nocy uwagę uczonego przykuły – jak mu się początkowo zdawało – odległe gwiazdy w rejonie Jowisza. Wkrótce po tym jednak Galileo zorientował się, że nie są to gwiazdy, a krążące wokół gazowego olbrzyma księżyce i były to kolejno: Io, Europa, Ganimedes oraz Kallisto.

W każdym razie względem tego przedostatniego – czyli wspomnianego Ganimedesa – agencja kosmiczna NASA obwieściła niedawno światu, że ich sonda “Juno” przeleciała przez pole magnetyczne największego księżyca Jowisza i w rezultacie zebranych tam danych powstało poniższe nagranie:

Jak wyjaśniają pracownicy NASA, to w tym przypadku przechwycone przez sondę kosmiczną fale radiowe zostały następnie przetworzone do postaci audiowizualnej i dzięki temu mamy możliwość “usłyszenia” tego co tam się dzieje.

Natomiast w serwisie społecznościowym Facebook – w sekcji komentarzy na oficjalnym profilu NASA – ciekawym spostrzeżeniem podzielił się pewien matematyk: “Mogę się kompletnie mylić, ale według mnie ten dźwięk z nagrania zawiera w sobie jakiś matematyczny wzorzec”

źródła: nasa.gov, facebook.com, charlotteobserver.com, en.wikipedia.org

  Dodaj do ulubionych
  Zespół thecontact.org

  Zespół redakcyjny

  PROPOZYCJE DLA CIEBIE
  KOMENTARZE 0
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments