2:03 am

Kodeks etyczny rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej

1. Każdego ranka oraz każdego wieczoru Dziękuj za Życie. Dziękuj za wszystko co Kreator podarował Tobie i bądź mu wdzięczny za darowaną każdego dnia sposobność do samodoskonalenia.

2. Rozważ swoje myśli i uczynki z mijającego dnia a następnie znajdź w sobie odwagi oraz siły aby jutro stać się lepszym człowiekiem. Staraj się postępować tak by i inni na tym mogli skorzystać.

3. Okazuj szacunek. Okazywanie szacunku – dla kogoś lub czegoś – jest podstawą Życia. Traktuj każdą osobę, od dziecka po starca, z należytym szacunkiem. Nikt nie powinien czuć się poniżony przez Ciebie. Stroń od negatywnych słów na czyjś temat i unikaj krzywdzenia innych tak jak unikałbyś śmiertelnej trucizny.

4. Traktuj całą Ziemię jako swoją Matkę. Okaż głęboki szacunek minerałom, roślinom i zwierzętom. Nie zanieczyszczaj planety, tylko wznoś głos mądrości w jej obronie!

5. Szanuj przekonania innych – nawet jeżeli czujesz, że to co mówią jest bezwartościowe. Słuchaj tego co mówią swoim sercem.

6. Bądź prawdomówny przez cały czas i w każdych okolicznościach.

7. Krzywda dla jednego z Nas jest krzywdą dla wszystkich, a honor jednego jest honorem każdego.

8. Wszystkie rasy i plemiona są jak różnokolorowe kwiaty na łące. Wszystkie są piękne i wszystkim należy się uznanie.

9. Służyć innym oraz światu jest jednym z głównych celów do jakich został powołany człowiek. Prawdziwe szczęście przychodzi tylko do tych, a którzy poświęcają swoje życie w służbie innym.

10. We wszystkim co czynisz zachowaj umiar i równowagę.

11. Wiedz co prowadzi Cię do dobrego samopoczucia, a co prowadzi do zniszczenia.

12. Podążaj za wskazówkami udzielanymi Twojemu sercu. Spodziewaj się tego, że wskazówki nadejdą w wielu formach: w modlitwie, w śnie, w chwili podczas której milczysz – również w słowach lub czynach innych osób.

źródło: The Sacred Tree
(Bopp, Bopp, Brown, & Lane, 1985)

    Dodaj do ulubionych
    Zespół thecontact.org

    Zespół redakcyjny