6:27 pm

Tęcza na Marsie? Zadziwiające zdjęcie wykonane przez łazik marsjański

Łazik marsjański Perseverance dnia 4 kwietnia 2021 roku wykonał intrygujące zdjęcie na którym dostrzec można było …tęczę? Wprawdzie nic takiego nie powinno mieć miejsca, bowiem na podstawie tego co nam wiadomo na temat Marsa to jest to, że obecnie wodę na tej planecie znaleźć można jedynie w stanie stałym, więc i nie powinny padać tam deszcze.

Mimo to na zdjęciu zobaczyć możemy coś co do złudzenia przypomina zjawisko dobrze znane z Ziemi, czyli charakterystyczny wielobarwny łuk:

Powyższe zdjęcie wywołało poruszenie w mediach społecznościowych na tyle duże, że agencja kosmiczna NASA ustosunkowała się względem tego publikując następujący komunikat:

 


Wielu pytało: Czy to tęcza na Marsie? Nie. Tęcze nie są tutaj możliwe. Tęcze powstają w wyniku odbijania światła od kropli wody, a na Marsie nie ma dość wody by dochodziło do takich skropleń – zresztą jest tam za zimno na wodę w stanie ciekłym w atmosferze. Ten łuk to jest flara z obiektywu aparatu.

twitter.com/NASAPersevere


NASA za tłumaczenie podała tutaj tzw. flarę, czyli efekt optyczny, a który powstaje jeżeli obiektyw aparatu zostanie skierowany w stronę mocniejszego źródła światła (np. takiego jak słońce) – tak jednak byłoby jeszcze przynajmniej jedno możliwe wyjaśnienie dlaczego na Marsie uchwycono tęczę! Otóż naukowcy uważają, że sezonowo w atmosferze Marsa unosić się mogą kryształki suchego lodu, a wówczas w takiej sytuacji padające na nie promienie słoneczne mogłyby zaowocować pojawieniem się tęczowych barw jako wynik zjawiska iryzacji.

źródła: charlotteobserver.com,
twitter.com/NASAPersevere,
geekweek.pl

  Dodaj do ulubionych
  Zespół thecontact.org

  Zespół redakcyjny

  DYSKUSJA 0
  Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodnie z regulaminem. Jeśli widzisz niestosowny komentarz - kliknij „zgłoś nadużycie”
  Inline Feedbacks
  View all comments