Niniejsza strona porusza zagadnienie tzw. życia pozaziemskiego, jak np. czy istnieją we Wszechświecie inne cywilizacje poza naszą, a jeśli tak, to czy jesteśmy przez te cywilizacje odwiedzani w czymś co nazywalibyśmy Niezidentyfikowanym Obiektem Latającym. Niemniej jednak sama działalność strony nie kończy się na wspomnianym zagadnieniu – m. in. dowiedzą się tutaj państwo, że każda żyjąca istota posiada duszę, a śmierć ciała fizycznego jest tylko kolejnym etapem w podróży podczas której zmierzamy do źródła wszystkiego co istnieje, czyli do samego Stwórcy.

Jednocześnie strona ta to także platforma na której użytkownicy, zwani dalej “Podróżnikami”, mogą się dzielić własnymi oraz odnalezionymi treściami, gdzie w celu odblokowania tychże funkcjonalności należy się zarejestrować. Podróżnik po zarejestrowaniu się otrzymuje swoje konto oraz profil i w ramach swojego konta może dodawać tzw. Posty, a które to posty są publiczne i widoczne dla wszystkich – także dla osób niezarejestrowanych. Tworzone przez podróżników posty są umieszczane w kategorii Stacja Voyager. Posty mogą być pisane stylem potocznym i zawierać np. dwa wiersze tekstu opisujące jedynie dodawanego linka. Do każdego postu podróżnik posiada możliwość dołączenia własnych zdjęć.

Podróżnik podczas tworzenia postu posiada możliwość udostępnienia dodawanej treści na adres e-mail Fundacji Nautilus (Nautilus to polska organizacja zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi). Wystarczy zaznaczyć nieobowiązkową opcję.

Sama strona thecontact.org jest niezależna od Fundacji Nautilus, a dostęp i korzystanie z tej strony jest bezpłatne.